Hogyan legyünk otthon okosabban
Hogyan legyünk otthon okosabban? Néhány tipp, hogy miként okosítsuk az otthonunkban lévő eszközeinket és ezzel, hogyan tudjuk egyszerűbbé tenni saját életünket.
Jelenlegi otthonunk fejlesztésével okos otthont alakíthatunk ki, aminek köszönhetően megkönnyíthetjük az otthonlétet és kényelmesebb, biztonságosabb otthont biztosíthatunk magunknak és családunknak. Ehhez ráadásul nincs is sok eszközre szükség, elég néhány okos érzékelővel és okos eszközzel felszerelnünk otthununkat.
Leggyakoribb okosítási megoldás az okos világítás beépítése a meglévő rendszerbe. Ez történhet okos izzókal vagy okos lámpákkal is. A kettő közti különbséget az adja, hogy az okos izzót jelenlegi foglalatba is be tudjuk tekerni, majd telefonunkról, vagy bármilyen másik okos eszközről állítani. Okos izzók esetén leginkább az RGB színes megoldások népszerűek, ezzel hangulatossá tudjuk teremteni otthonunkat. Ennek a retrofit kialakítása általában azzal jár, hogy a lámpa hagyományos kapcsolóját mindig zárt állásban kell hagynunk.
Az okos lámpák ezzel szemben egy teljes lámpatestet foglalnak magukban, nem csak az izzót és ezekben valamilyen előre elhelyezett fényforrás található. Az előnye az izzókkal szemben, hogy ezeken a lámpákon általában van fizikai gomb is, amivel akkor is ki tudjuk kapcsolni, ha éppen nincs nálunk az okos készülékünk. Ilyenek például az okos éjjeli lámpák is, de asztali lámpákból is találunk ilyen kivitelt.
Automatizálás
Otthonunk okosításával az egyik leghasznosabb funkció, amit elérhetünk az automatizálás, amellyel kényelmesebbé tehetjük a mindennapjainkat. Az okos eszközök segítségével például beállíthatjuk, hogy automatikusan kapcsoljon fel a világítás, ha már lement a nap és hazaérünk, vagy ugyanígy kapcsoljon le, amikor elhagyjuk otthonunkat. Összettetebb rendszerek esetén akár a redőny automatikus leengedése is megoldható, miután lement a nap, ezzel egyidejűleg pedig fokozatosan erősödő világítás is bekapcsolható.
Az automatizálás egyik alapját képezik az okos érzékelők, amelyek valós időben tudnak információt küldeni a többi rendszerelemnek, amelyek pedig ezek alapján be- vagy ki tudnak kapcsolni. Ez esetben az érzékelők és az okos eszközök kommunikálnak egymással, így például beállítható, hogy ha elmegyünk az otthonunkban elhelyezett okos mozgásérzékelő előtt, akkor ott a világítás kapcsoljon fel, ha pedig nincs mozgás pár percig, akkor kapcsoljon le.
Az automatizálással nem csak kényelmesebbé tehetjük a mindennapjainkat, hanem energiát is spórolhatunk vele, ami legalább ugyanolyan fontos szempont, mint a saját kényelmünk. Az okos világítással, biztosan nem fordul velünk elő, hogy egy egész napra égve marad a világítás, ha elmegyünk otthonról. Ha mégis égve felejtenénk, akkor pedig bárhonnan, bármikor lekapcsolhatjuk a telefonunk segítségével.
Kompatibilitás
Amikor otthonunk okosításába kezdünk, fontos az elején eldöntenünk, hogy milyen okosotthon applikációval szeretnénk majd irányítani az okos eszközeinket. A legismertebb ilyen applikációk az Amazon Alexa, Google Home és az Apple Homekit. Léteznek még ezen kívül gyártói applikációk, amelyekben jellemzően csak az adott gyártó termékeit tudjuk kezelni. Az ilyen alkalmazásokban azonban sokszor olyan funkciókat is találunk, amelyeket a korábban írt alkalmazásokban nem érünk el. A három legismertebb okos otthon applikáció képes összefogni a különböző termékeket és a gyártói applikációkkal együtt képesek működni. Ennek az a legnagyobb előnye, hogy egy applikációban láthatjuk és irányíthatjuk az összes otthoni okos eszközünket.
Okos termékek választásánál tehát fontos eldöntenünk, hogy melyik alkalmazás mellett döntünk és utána olyan eszközöket telepítsünk otthonunkba, amik kompatibilisek az alkalmazással. Ez által elkerülhetjük, hogy a különböző eszközöket különböző alkalmazásokból kelljen vezérelni.
A legfontosabb előnye annak, ha egy applikációban tudjuk összegyűjteni az okos eszközeinket - amellett, hogy csak egy alkalmazást kell kezelnünk - az a kompatibilitás, hiszen ha egy alkalmazásban vannak az eszközök, akkor az alkalmazáson keresztül meg tudjuk valósítani az eszközök automatizálását, ahogyan azt fentebb írtuk.