Mi is az a Matter?
Mi is az a Matter? Mit várhatunk tőle és miért segíthet az okosotthon rendszerek jelenlegi helyzetén? Ezekre a kérdésekre igyekszünk választ adni röviden és érthetően. Remélhetőleg a Matter szabvány hamarosan megjelenik az új termékeknél és az eredeti koncepciónak megfelelő eredményt lehet majd velük elérni.
A Matter a CSA (Communication Standards Alliance) okosotthon kommunikációs szabványa, amely lehetővé teszi a különböző eszközök és rendszerek együttműködését és integrációját az otthoni intelligens rendszerekben. Az okosotthonokban lévő eszközök széles választéka általában külön-külön működik, ami nehézségeket okozhat a felhasználók számára, ha a különböző eszközöket szinkronizálni vagy irányítani kell egyetlen központi helyről.
Korábban ha egy felhasználó adott okosotthon szisztémát kezdett el használni (Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Home, Tuya, stb.) a kompatibilis eszközök bekorlátozták azon lehetőségeket, amiket használni tudott. Ez sok esetben drágább vagy nem a tetsző dizájnú termék vásárlása felé irányította a vásárlókat. A Matternek köszönhetően a szabványt használó termékek kapcsolódása egyszerű, megbízható és biztonságos lesz.
A Matter egy nyílt forrású protokoll, amelyet az okosotthon iparág vezető szereplői, beleértve a Google-t, az Amazon-t, az Apple-t, az IKEA-t, a Samsung-ot és másokat, támogatnak. Az együttműködés lehetővé teszi a Matter szabvány szerteágazó alkalmazását, és biztosítja, hogy a felhasználók számára elérhető legyen az okos eszközök széles választéka.
A Matter biztosítja a biztonságos és egységes kapcsolatot az eszközök között, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy irányítsák és szinkronizálják az okosotthonukban lévő eszközöket egyetlen központi alkalmazásból. Az alkalmazások biztonságos kapcsolata lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy biztonságban használják az okosotthonukban lévő eszközöket, és megakadályozza, hogy a véletlen kapcsolatok vagy a visszaélések megsértsék az adatokat.
A Matter kommunikációs szabvány első verziója WiFi és Thread hálózatokon fog futni, az eszközök üzembehelyezéséhez pedig BLE-t (Blouetooth Low Energy) használ majd. A Thread kommunikációról ezen a linken olvashatsz többet.