Mi is az a Zigbee?
Mi is az a Zigbee kommunikációs protokoll? Mire jó és miért lehet az egyik legfontosabb alappillére az okos otthonunknak?
Ha elhatároztuk, hogy okosítani szeretnénk otthonunkat és kiválaszottuk a számunkra leginkább megfelelő okosotthon rendszert, akkor érdemes kicsit megismerkednünk az eszközök közötti kommunikációs csatornákkal is. Korábbi cikkünkben összefoglaltuk néhány pontban, hogy miért érdemes okos eszközökkel felszerelnünk otthonunkat, ebben a cikkben pedig a Zigbee kommunikációs protkollról ejtünk néhány szót.
Okos otthon rendszerek esetén a készülékek közötti kommuniláció több féle módon is történhet. Manapság még a legelterjedtebb megoldások közé tartozik a Bluetooth és a WiFi-n keresztül történő kommunikáció. A WiFi-n kersztüli elérés biztosítja az okos eszközök kommunikációját, ennek köszönhetően tudjuk távolról, a világ bármelyik pontjáról vezérelni az okos eszközeinket.
A Zigbee is a fent említettekhez hasonló kommunikációs protokoll, de szemben a többi kommunikációval, ezt kifejezetten okos otthon eszközök kommunikációjára hozták létre. Ennek az eredménye pedig az, hogy az ilyen eszközök közötti kommunikációra van optimalizálva. A Zigbee technológia fő előnyei közé tartozik, hogy alacsony energiafogyasztást igényel az okos eszközök közti kommunikáció, emiatt pedig egy elemes megoldással is hosszú üzemidőt érhetünk el.
A másik fő előnye a Zigbee protokollnak, hogy a WiFi rendszerrel ellentétben a Zigbee kommunikációval rendelkező eszközök egy kommunikációs hálót alkotnak a kommunikáció közben, ezt nevezik "Mesh network"-nek. A Bluetooth és a WiFi kommunikáció esetén minden eszköz egyenesen a központi egységgel kommunikál. A Zigbee protokoll esetében viszont az okos eszközök egy hálót alkotnak, ezek alapján pedig egy okos eszköz jele eljuthat a központi egységig egy másik okos eszközön keresztül. Ez a hálózat pedig egy biztosabb rendszert alkot a többi kommunikációhoz képest.
A harmadik fő előnye a Zigbee kommunikációnak, hogy nagyobb hatótávolságot lehet elérni a kommunikációs protokollnak köszönhetően. Ez amiatt lehetséges, hogy a eszközök jele a többi eszközön keresztül is továbbítható. Tehát ha a főegység hatótávolsága 20 méter és van egy eszköz ami ezen a hatótávolságon belül van, azonban van egy másik okos eszköz is ami viszont a 20 méteren kívül esik, akkor a távoli eszköznek a jele is eljuthat a központi egységbe. Ehhez mindössze az kell, hogy a távolabbi eszköz jele a közelebbi okos eszközön keresztül jusson el a központi egységbe.
A Zigbee kommunikációs eszközökhöz azonban szükséges egy olyan központi egység, amely képes erre a kommunikációs protokollra. Az ilyen központ egységeket nevezzük "hub"-oknak vagy "gateway"-eknek. Ilyen például a Xiaomi okos otthon hub-ja is, ami a Zigbee mellet képes WiFi és Bluetooth kommunikációra is.
Nem véletlen tehát, hogy ezeknek az előnyöknek köszönhetően számos gyártó kezdte el használni és fejleszteni is ezt a technológiát. Többek között a Philips, a Xiaomi, a Samsung, a Bosch, az Amazon és a Siemens is használja ezt a kifejezetten okos eszközök kommunikációjára kifejlesztett protokollt.